Zmiana cennika dla klienta biznesowego – ryzyko czy szansa

Zmiana cennika klienta biznesowego

Zmiana cennika to niejednokrotnie spore wyzwanie dla firm świadczących usługi dla biznesu. Zwłaszcza jeśli oparte są one na pakietach abonamentowych tak jak to ma miejsce np. w biurze rachunkowym, kancelarii prawnej czy firmie informatycznej.

Istotna zmiana cennika w zakresie jego struktury i wysokości stawek to potencjalne ryzyko utraty stałych bądź co bądź klientów. Stąd też wiele firm obawia się takiego ruchu trwając w nie do końca atrakcyjnym dla siebie status quo.

Na taką zmianę można jednak spojrzeć pozytywnie. Jest to okazja do dokonania rewizji portfela klientów i zainicjowania zmiany w pozycjonowaniu swojej oferty.

Jeśli decydujecie się na zmianę warto przeprowadzić ją profesjonalnie, aby rzeczywiście przyniosła Wam korzyści.

Profesjonalna zmiana cennika w 5 krokach

Zakładamy, że w tym punkcie całego procesu nowy cennik jest już opracowany, a wszystkie systemy są gotowe do jego wdrożenia.

Sprawne przeprowadzenie komunikacji zmiany cennika do klientów wykonujemy w następujących krokach, odpowiadając sobie na kluczowe pytania:

 1. Po co to robimy, czyli określenie celu i zakresu zmian.
 2. Kogo możemy stracić, czyli analiza portfela klientów.
 3. Jak możemy pogrupować klientów, czyli segmentacja klientów wg potencjału i ryzyka.
 4. Co, do kogo i jak komunikować, czyli plan komunikacji do poszczególnych grup.
 5. Realizacja komunikacji do klientów.

Każdy z tych kroków wymaga rzetelnego przepracowania. Najlepiej jeśli zweryfikujemy zmianę na wybranej próbce zaufanych klientów. Celem takiej weryfikacji jest uzyskanie czytelności komunikacji i jasnej logiki w samej strukturze cennika.

Osiągnąć to można także zapraszając do takiego projektu zewnętrznego konsultanta z doświadczeniem komunikacyjnym, który nie brał wcześniej udziału w opracowaniu cennika.

Z doświadczenia wiem, iż dobrze wykonana praca nad taką zmianą może pomóc także zoptymalizować zakres oferty. Niejednokrotnie może być to pierwsza od dłuższego czasu okazja na przyjrzenie się dokładniej rentowności klientów i zyskowności świadczonych usług.

Jaki system IT w firmie – Google czy Office 365

System IT w firmie - Google czy Office 365 | MAPRIT

Dobrze dobrany system IT w firmie to w dzisiejszych czasach konieczność. Wraz z rozwojem firmy musimy myśleć o zwiększaniu efektywności pracy zespołowej. Głównym czynnikiem decydującym o sukcesie projektów jest komunikacja wewnętrzna i komunikacja z interesariuszami. Bez odpowiednich narzędzi IT jakość komunikacji jest pod znakiem zapytania. Co zatem wybrać na początek dla małej firmy jako system informatyczny dla firmy, która nie chce ponosić dużych kosztów infrastruktury IT? Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej platformy chmurowej, czyli takiej, gdzie zamiast własnych serwerów mamy do dyspozycji infrastrukturę wynajmowaną w formie subskrypcji usług internetowych.

Bodaj każdy dorosły użytkownik Internetu otarł się kiedyś o aplikacje Google takie jak Gmail czy Google Docs. To właśnie jest część chmury Google. Część z nas używała lub nadal używa ich nawet w zastosowaniach zawodowych. Google rozwija kolejne aplikacje i od początku projektuje je i optymalizuje z myślą o pozytywnych doświadczeniach ich użytkowników. Jednak perspektywa Google to przede wszystkim obsługa użytkownika indywidualnego, co widać w zakresie oferty dla biznesu.

Google czy Microsoft – jaki system IT w firmie?

Podejmując decyzję odnośnie tego jaki wdrożyć system IT w firmie warto sprawdzić różne opcje. Google wprowadził do swojej oferty specjalny pakiet G Suite, który posiada pewne aplikacje dla klienta biznesowego. Nie jest ona aż tak bogata jak to jest w przypadku oferty Microsoftu wprowadzonej pod nazwą Office 365. Tutaj mamy do czynienia ze znacznie bogatszą ofertą i tym co jest niewątpliwym atutem, dostępem do znanych aplikacji biurowych w wersji desktop (w większości planów cenowych).

Firma Microsoft jest znana z tego, że rozwija swoje produkty przede wszystkim z myślą o kliencie biznesowym. To jest widoczne w zakresie oferty Office 365. Kolejne rozwijane aplikacje mają na celu podnoszenie efektywności współpracy zespołów. W platformie Office 365 dostępne są także rozbudowane możliwości zarządzania użytkownikami i dostępem. Dość powiedzieć, że Office 365 jako jedyne rozwiązanie chmurowe było od lat zgodne z wymaganiami ochrony danych osobowych (wcześniej GIODO, a teraz RODO).

Jedno z dokładniejszych porównań dwóch wymienionych rozwiązań chmurowych Google G Suite (wersja dla biznesu) i Microsoft Office 365 można znaleźć na angielskojęzycznej stronie – Office 365 vs Google Apps.

G Suite jest jednak wyższym etapem wykorzystania narzędzi chmurowych w firmie. Często jednak w małych organizacjach wykorzystywana jest bezpłatna wersja przeznaczona dla klienta indywidualnego. Jeśli więc próbujecie się zmagać z taką wersją i trafiacie ciągle na kolejne ograniczenia to zdecydowanie zachęcam do rozważenia przejścia na Office 365. Zmiana będzie znacząca, gdyż na dzień dobry otrzymacie znacznie więcej przestrzeni dyskowej oraz dostęp do aplikacji znakomicie ułatwiających pracę zespołową. Jeśli lubicie korzystać z pakietu Microsoft Office, to w wyższych wersjach będziecie mogli otrzymać go w wersji desktopowej (do zainstalowania na komputerach). W najtańszych pakietach będą to wersje przeglądarkowe (analogicznie jak to jest w Google Docs).

Jak podnieść efektywność zespołu z Microsoft Teams

Wraz ze wzrostem zatrudnienia pojawia się pytanie jak podnieść efektywność zespołu? Jak efektywnie zarządzać firmą, która staje się już na tyle złożona, że wykracza poza możliwość osobistego nadzoru przez jej właściciela i managera w jednej osobie. Wsparciem dla efektywności są narzędzia, które poprawiają przepływ informacji pomiędzy zespołem i managerem oraz wewnątrz zespołu. Z pomocą przychodzi aplikacja Microsoft Teams.MAPRIT - system IT w firmie - Microsoft Teams

Jest ona najmocniejszym elementem całego pakietu Office 365. Teams daje wiele narzędzi, których celem jest efektywna współpraca w zespole. Mimo, iż na stronie prezentującej Microsoft Teams jest dużo na temat funkcji komunikacyjnych, to sprowadzenie tej aplikacji do roli komunikatora to duże nieporozumienie. Aplikacja integruje się z innymi modułami Office 365, pozwalając na kolejnych zakładkach zamieszczać wszystko co jest niezbędne dla współpracy w zespole projektu lub całej firmy. Mogą to być plany projektów prowadzonych przez zespół, pliki (np. arkusze do rozliczeń), notatki ze spotkań czy baza wiedzy (instrukcje, wideo tutoriale, itp.).

Zarządzanie projektami w firmie z pomocą Microsoft Planner

Jeśli Twoim wyzwaniem jest zarządzanie projektami w firmie, to zapewne rozważałeś zarządzanie projektami w Excelu. Być może nawet już opracowałeś sobie jakieś formatki, które pozwalają na tworzenie harmonogramu projektu i zarządzanie budżetem projektu. Jeśli masz takie doświadczenia to także wiesz jak trudno jest wykorzystać to we efektywnej współpracy z zespołem projektowym. Pojawiają się dylematy jak wiele informacji udostępniać, aby zapewnić skuteczność zespołu. Może już w rozpaczy rozważałeś wdrożenie jakiegoś narzędzia do zarządzania projektami? Może przeraziła Cię złożoność oprogramowania takiego jak MS Project czy nawet chmurowe aplikacji do zarządzania projektami?

MAPRIT - jak podnieść efektywność zespołu - Microsoft PlannerOffice 365 rzuca koło ratunkowe w postaci aplikacji Microsoft Planner, która jest bardzo prostym systemem do zarządzania zadaniami w projektach. Pozwala jednak na panowanie nad wieloma projektami jednocześnie, zapewniając przy tym skuteczną komunikację wewnętrzną w projekcie.  Członkowie zespołu projektowego mają dostęp do swoich zadań, a Ty decydujesz komu chcesz przydzielić wgląd w poszczególne elementy projektu.

Wdrożenie Office 365 w firmie

Jeśli ten artykuł zachęcił Was do rozważenia wdrożenia Office 365 w firmie to dobrze. Zachęcam do bliższego przyjrzenia się tej platformie zanim podejmiecie ostateczną decyzję. Na pewno pojawi się szereg pytań, na które odpowiedzi muszą być dopasowane do sytuacji Twojej firmy. Jeśli zatem rozważasz wdrożenie tej platformy, zapraszam do kontaktu. Wspólnie zweryfikujemy najsensowniejszy sposób wdrożenia oraz jego zakres. Jeśli dotychczas używałeś aplikacji Google, to będzie też potrzebna pewna zmiana sposobu myślenia. Jeśli to zrobisz, to dowiesz się jak poprawić efektywność zespołu i swojej firmy.

System IT opisany przypadkami użycia

System IT dla firmy przypadki użycia | MAPRIT

Gdy chcemy zbudować system IT na zlecenie lub stworzyć stronę www możemy spotkać się z nie lada wyzwaniem porozumienia się z wykonawcą systemu. Słynny jest żartobliwy obrazek pokazujący etapy budowy systemu IT. Niestety nie można powiedzieć, aby to był wyłącznie żart. Jeśli kiedykolwiek zlecałeś opracowanie nawet nieco bardziej rozbudowanej strony www to wiesz o czym mówię. Wiesz na jakie trudności można napotkać w dogadaniu się z programistą strony i co się dzieje, gdy po czasie dostarcza nam gotowy produkt do odbioru. Skala rozbieżności bywa porażająca, a proces dochodzenia do pożądanego stanu końcowego, długotrwałym procesem kolejnych poprawek. Czasem powoduje to nie tylko stratę czasu, lecz także dodatkowe koszty.

System IT - etapy budowy | MAPRIT

Jest jednak sposób na to, aby uniknąć nieporozumień w kontakcie z wykonawcą systemu IT, a przynajmniej znacząco ograniczyć ryzyko takiej sytuacji. Wystarczy przekazać w odpowiednio czytelny sposób specyfikację wymagań opisujących funkcjonalność tworzonego systemu. Jednocześnie ważne jest także odpowiednie przygotowanie się do odbioru wykonanego systemu, aby ostateczna wersja systemu była zgodna z zapotrzebowaniem.

System IT opisany przypadkami

Rozwiązaniem, które zapewnia czytelność opisu specyfikacji systemu IT są przypadki użycia czyli tzw. use cases. Przypadek użycia powinien przedstawiać podstawowy przebieg operacji, tzw. szczęśliwą ścieżkę wydarzeń. Opisuje użytkownika, który coś robi, w jakimś celu i uzyskuje określony efekt. Nie jest to związane z konkretnym interfejsem, więc nie powinno odnosić się do projektu graficznego.

Przykład:

 1. System prosi Użytkownika o zalogowanie
 2. Użytkownik podaje swój identyfikator oraz hasło
 3. System stwierdza poprawność danych
 4. Użytkownik zostaje zalogowany do systemu.

Prawda, że taki opis jest prosty i czytelny? Oczywiście, aby uzyskać w ten sposób specyfikację systemu IT konieczne jest opisanie w ten sposób wszystkich wymaganych funkcjonalności. Zaletą takiego podejścia jest to, iż na tej podstawie można przeprowadzić testy odbioru gotowego systemu.

Przypadki użycia zmuszają zamawiającego do przemyślenia swojej wizji funkcjonalności systemu. To powoduje, iż wymagania zgłaszane do wykonawcy są bardziej przemyślane, a oczekiwania urealnione.

Życzę Wam, aby dzięki temu sposobowi opisywania specyfikacji Wasze projekty realizowane były sprawniej i bez większych nieporozumień.

Strona www firmy krok po kroku

Strona internetowa własnej firmy

Strona www firmy to projekt, do którego warto dobrze się przygotować. Zwłaszcza jeśli planujecie jej realizację zlecić wykonawcy. Aby nie być później zaskoczonym dodatkowymi kosztami lub trudnościami z uzyskaniem zamierzonej funkcjonalności dobrze jest sobie przemyśleć strukturę strony www.

Projekt strony internetowej firmy

Projekt pt. strona internetowa firmy warto rozpocząć od przemyślenia tego co chcemy pokazać na stronie. Strona www w swojej absolutnie podstawowej funkcji jest połączeniem wizytówki z prezentacją firmy. Podobnie jak wizytówka powinna mieć zatem podstawowe informacje kontaktowe, które pozwalają zadzwonić do firmy lub odnaleźć lokalizację firmy, jeśli działalność wiąże się z odwiedzinami klienta (np. warsztat samochodowy, sklep, restauracja, szkoła). Aby łatwiej było zobaczyć całą swoją stronę internetową budujemy mapę strony, która w postaci czytelnej struktury prezentuje hasłowo jej planowaną zawartość. Wystarczy do tego kartka papieru lub przy pracy zespołowej karteczki post-it, pozwalające nam w trakcie swobodnie zmieniać elementy. Można do narysowania mapy strony posłużyć się także programem do map myśli lub innym narzędziem do rysowania diagramów.

Strona www firmy - przykładowa mapa strony

Mapa strony pozwala na opracowanie wytycznych dla wykonawcy strony. Można na jej podstawie zrealizować kolejne kroki, które pokażą Wam czy strona jest na tyle skomplikowana, aby konieczne było angażowanie wykonawcy czy też jesteśmy w stanie zrealizować ją samodzielnie.

Strona www firmy – etapy realizacji

Proces tworzenia strony internetowej firmy przebiega w kilku krokach:

 1. Opracowanie specyfikacji (tutaj przydaje się wspomniana mapa strony)
 2. Wybór i konfiguracja systemu do zarządzania treścią CMS (najpopularniejsze to Joomla i WordPress)
 3. Wykonanie szablonu strony lub wybór gotowego szablonu
 4. Wypełnienie testową treścią
 5. Testy i odbiór funkcjonalności
 6. Szkolenie użytkowników przejmujących obsługę systemu
 7. Wypełnienie strony treścią docelową
 8. Uruchomienie produkcyjne strony www.

Strona www firmy - proces tworzenia

Pierwsze etapy są kluczowe ze względu na późniejszy rozwój strony. Dlatego warto przemyśleć mapę strony do stanu docelowego nawet jeśli w pierwszym etapie zrealizujemy tylko jej część. Wynika to z tego, iż dobór systemu do zarządzania treścią określi kierunek dalszego rozwoju. Większość dostępnych usług hostingowych oferuje wybór najpopularniejszych CMSów, a ich uruchomienie jest zautomatyzowane.

Tutaj znajdziecie porównanie systemów CMS Joomla i WordPress.

Strona internetowa firmy w Joomla czy WordPress?

Strona internetowa firmy lub innej organizacji nie musi być kosztownym przedsięwzięciem jeśli wybierze się dobry system CMS czyli system do zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System). Dwa najpopularniejsze systemy to WordPress i Joomla. Często w firmach rozwijających swoją stronę www pojawia się pytanie: Hmmm, nasza strona firmowa, jaki CMS wybrać?

Odpowiedzi na to pytanie można szukać w porównaniach najpopularniejszych systemów. Wg analizy W3techs zestawiającej najpopularniejsze systemy CMS wygrywa WordPress przed Joomla, a dalej Drupal i inne systemy.  W praktyce jednak każdy z tych systemów ma swoją specyfikę. Osobiście dobrze znam WordPress i Joomla, polecając je do różnych zastosowań. Każdy z tych systemów ma swój rodowód wywodzący się z odmiennych zastosowań. WordPress rozwinął się z systemu blogowego,  a Joomla z platformy extranetowej. Dlatego też każdy z nich ma swój charakterystyczny rys funkcjonalny. WordPress jest chwalony za bogactwo gotowych dodatków i szablonów, a Joomla za zaawansowany silnik zarządzania uprawnieniami dostępu dla użytkowników.

WordPress spełni niewątpliwie oczekiwania małej firmy lub twórców treści np. blogerów, a Joomla pozwoli łatwo zrealizować portal z opcją logowania dla pracowników lub klientów.

Przykładem serwisu wdrożonego przez naszą firmę jest strona Katedry Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej, która oparta została na Joomla CMS.

Strona internetowa w Joomla CMS - Katedra Systemów Transportowych PK
Strona internetowa w Joomla CMS – Katedra Systemów Transportowych PK

System wykorzystywany jest przez pracowników katedry do aktualizacji informacji dla studentów – dostępnych bez logowania. Treści są aktualizowane po zalogowaniu w formie prostych formularzy nie wymagających znajomości systemu CMS. Bardziej zaawansowane możliwości mają w zapleczu systemu Joomla administratorzy i redaktorzy treści. Strona internetowa dostępna jest także w języku angielskim i niemieckim. Kolejne wersje językowe strony www można dodać w prosty sposób.

Masz problem z wdrożeniem strategii? Zbuduj portfel strategiczny

Photo by Quino Al on Unsplash

Wraz z rozwojem firmy pojawia się wyzwanie skutecznego wdrożenia strategii i przełożenia zamierzeń strategicznych na działania operacyjne. Na początkowym etapie rozwoju, gdy szef bezpośrednio angażuje się w każdą inicjatywę jest to proste. W praktyce pełni on wówczas rolę kierownika projektów, które wynikają ze strategii. Często, nie znając żadnej metodyki zarządzania projektami, prowadząc je na podstawie własnego doświadczenia z przeszłości. W praktyce oznacza to, że staje się najbardziej zapracowaną osobą w firmie, stanowiąc jednocześnie jej najcenniejszy zasób i największą barierę rozwoju.

Kolejny etap rozwoju firmy, to dopuszczenie innych osób do zarządzania w firmie. Formuje się wówczas szczebel pośredni kadry managerskiej, która zarządza bieżącą działalnością firmy, koordynując także powierzone przez szefa projekty. W większych organizacjach struktura rozbudowuje się jeszcze bardziej powodując, iż szef coraz częściej jest uzależniony od jakości pracy i decyzji podejmowanych przez swoich managerów. Sam nie jest w stanie już tak sprawnie wdrażać zmian jak to było na początku działalności firmy. Jeśli w takiej organizacji nie zostanie wdrożony sprawny proces zarządzania, najczęściej powoduje to zwiększanie się luki pomiędzy strategią, a rzeczywistością wdrożeniową. W efekcie firma nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału biznesowego, a reagując na zmiany w otoczeniu wolniej niż konkurencja, wystawia się na ryzyko utraty rynku.

Skuteczne wdrożenie strategii

Jakie jest na to rozwiązanie? Należy zorganizować proces zarządzania w firmie tak, aby wdrażanie nowych inicjatyw było naturalnym elementem funkcjonowania organizacji. Ludzie w firmie są żądni sukcesów i chcą uczestniczyć w istotnych przedsięwzięciach. Aby to im umożliwić ważne jest wskazanie sensu ich pracy. Można próbować to osiągnąć jedynie poprzez samo komunikowanie strategii, lecz przeważnie nie jest to wystarczające. Im bardziej ambitna strategia tym trudniej ją przekazać w prostych, zrozumiałych dla wszystkich słowach. Dlatego warto komunikację podeprzeć codziennymi działaniami, które utwierdzą ludzi w tym, że nowy kierunek jest właściwy i będzie konsekwentnie realizowany. Przez analogię do sposobu „zjadania słonia”, kawałek po kawałku, także strategię można podzielić na kawałki. Często prace strategiczne właśnie kończą się podziałem celów strategicznych na strukturę celów kaskadowo schodzącą w dół organizacji, dodając do tego wskaźniki KPI (Key Performance Indicator). To jednak jest wciąż za mało, aby zapanować nad wdrożeniem strategii.

Do pełnego sukcesu brakuje zbudowania realnej puli projektów strategicznych, na czele których staną kompetentni kierownicy projektów, raportujący bezpośrednio do szefa, który odpowiada za wdrożenie strategii.

Taka pula projektów, nazywana jest w metodyce zarządzania – Portfelem. W skład Portfela mogą wchodzić projekty powiązane ze sobą jak i te niepowiązane. Projekty, które są ze sobą powiązane grupowane są w Program, aby łatwiej było nimi zarządzać. W przypadku dużych organizacji na każdym poziomie Portfel/Program/Projekt mogą pojawić się odpowiedzialni za niego managerowie. Tak zaprojektowany Portfel pozwala zapanować nad wdrożeniem strategii, a także reagować na zmiany, które na pewno pojawią się na etapie realizacji. Metodyka zarządzania projektami wspiera skuteczną realizację projektów i programów, dając poczucie porządku i wiarę w sukces dla pracowników. Przekłada się to w efekcie na wypracowanie wartości biznesowej, na której twórcom strategii zależało.

Jak usprawnić komunikację w firmie

„Jeśli nie ma komunikacji, to nie ma organizacji” – niektórzy pracodawcy używają tego stwierdzenia motywując do poprawy komunikacji wewnętrznej. Samo stwierdzenie jednak nie wystarczy. Często nieświadome używanie niewłaściwych technik komunikacyjnych powoduje powstawanie nieporozumień wśród pracowników. Wyzwaniem są między innymi różnice w temperamentach członków zespołu, nieprecyzyjne komunikaty lub przeładowanie informacjami. Aby metodycznie pracować nad jakością komunikacji wewnętrznej warto wykorzystać 5 sposobów jej usprawnienia.

Regularne spotkania zespołu. Zamiast codziennego ręcznego sterowania pracą swoich pracowników, zorganizuj dla nich wspólne regularne spotkania. Podczas nich każdy może zdać relacje z osiągniętych wyników. Jest to także moment do zakomunikowania planów na kolejny tydzień i omówienie problemów lub wyzwań. Nie zapominaj o agendzie spotkania oraz sporządzeniu minutek. Spotkania mogą okresowo zmieniać swoją częstotliwość. Np. w intensywniejszym okresie co tydzień, a w spokojniejszym co 2 tygodnie.

W pełni wdrożone narzędzie do organizacji pracy zespołowej. W dzisiejszych czasach firmy mają wiele różnych narzędzi do komunikacji, powodując rozproszenie informacji. Prowadzi to w konsekwencji do zmniejszenia efektywności wysyłanych komunikatów. Wybór jednego narzędzia, które stanie się standardem dla zespołu zwiększy pewność wymiany informacji. Należy przy tym upewnić się, że wszyscy w zespole potrafią sprawnie korzystać z tego narzędzia.

Rozmowy twarzą w twarz. Obecnie często zdarza się, że pracownicy intensywnie wykorzystują narzędzia komunikacji zdalnej tracąc kontakt osobisty, co w trudnych sytuacjach jest dodatkowym źródłem nieporozumień, a w procesie kreowania rozwiązań wydłuża czas dochodzenia do finalnych konkluzji. Warto pamiętać, że bezpośredni kontakt przy pracy w jednej lokalizacji pozwala na szybsze uzyskiwanie rezultatów. Oczywiście należy zachować balans, aby nie rozmnażać niekończących się spotkań.

Ustal standard komunikacji w zespole. Członkowie zespołu zwłaszcza w projektach między działowych przychodzą z różnych działów lub wręcz różnych spółek. To może powodować różnice w stosowanych standardach komunikacji co do szybkości odpowiedzi na maile, reguł informowania członków zespołu, itp. Przy braku standardów charakterystyczne są przedłużające się dyskusje na forum całego zespołu lub rozbieżne oczekiwania dotyczące czasu reakcji na pytanie wysłane mailem. Kilka prostych zasad koryguje nawyki nabyte w pracy w innych zespołach.

Mądra transparentność i otwartość. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się otoczeniu dostęp do informacji jest niezwykle prosty. Często jednak opinie osób w sieciach społecznościowych są substytutem pierwotnych informacji. Z punktu widzenia interesu firm ważne jest, aby pracownicy nie tworzyli historii korytarzowych, lecz mieli informacje ze źródła. Większość małych, a nawet średnich firm nie ma jasno rozdzielonych poziomów dostępu do informacji. Pracownicy czują się bardziej komfortowo, kiedy nie muszą mieć tajemnic w gronie swoich kolegów. Aby to było możliwe poziomy dostępu i gradacja informacji nie powinny być dziełem przypadku.

Skip to content