Strona internetowa firmy w Joomla czy WordPress?

Strona internetowa firmy lub innej organizacji nie musi być kosztownym przedsięwzięciem jeśli wybierze się dobry system CMS czyli system do zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System). Dwa najpopularniejsze systemy to WordPress i Joomla. Często w firmach rozwijających swoją stronę www pojawia się pytanie: Hmmm, nasza strona firmowa, jaki CMS wybrać?

Odpowiedzi na to pytanie można szukać w porównaniach najpopularniejszych systemów. Wg analizy W3techs zestawiającej najpopularniejsze systemy CMS wygrywa WordPress przed Joomla, a dalej Drupal i inne systemy.  W praktyce jednak każdy z tych systemów ma swoją specyfikę. Osobiście dobrze znam WordPress i Joomla, polecając je do różnych zastosowań. Każdy z tych systemów ma swój rodowód wywodzący się z odmiennych zastosowań. WordPress rozwinął się z systemu blogowego,  a Joomla z platformy extranetowej. Dlatego też każdy z nich ma swój charakterystyczny rys funkcjonalny. WordPress jest chwalony za bogactwo gotowych dodatków i szablonów, a Joomla za zaawansowany silnik zarządzania uprawnieniami dostępu dla użytkowników.

WordPress spełni niewątpliwie oczekiwania małej firmy lub twórców treści np. blogerów, a Joomla pozwoli łatwo zrealizować portal z opcją logowania dla pracowników lub klientów.

Przykładem serwisu wdrożonego przez naszą firmę jest strona Katedry Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej, która oparta została na Joomla CMS.

Strona internetowa w Joomla CMS - Katedra Systemów Transportowych PK
Strona internetowa w Joomla CMS – Katedra Systemów Transportowych PK

System wykorzystywany jest przez pracowników katedry do aktualizacji informacji dla studentów – dostępnych bez logowania. Treści są aktualizowane po zalogowaniu w formie prostych formularzy nie wymagających znajomości systemu CMS. Bardziej zaawansowane możliwości mają w zapleczu systemu Joomla administratorzy i redaktorzy treści. Strona internetowa dostępna jest także w języku angielskim i niemieckim. Kolejne wersje językowe strony www można dodać w prosty sposób.

Skip to content