System IT opisany przypadkami użycia

Gdy chcemy zbudować system IT na zlecenie lub stworzyć stronę www możemy spotkać się z nie lada wyzwaniem porozumienia się z wykonawcą systemu. Słynny jest żartobliwy obrazek pokazujący etapy budowy systemu IT. Niestety nie można powiedzieć, aby to był wyłącznie żart. Jeśli kiedykolwiek zlecałeś opracowanie nawet nieco bardziej rozbudowanej strony www to wiesz o czym mówię. Wiesz na jakie trudności można napotkać w dogadaniu się z programistą strony i co się dzieje, gdy po czasie dostarcza nam gotowy produkt do odbioru. Skala rozbieżności bywa porażająca, a proces dochodzenia do pożądanego stanu końcowego, długotrwałym procesem kolejnych poprawek. Czasem powoduje to nie tylko stratę czasu, lecz także dodatkowe koszty.

System IT - etapy budowy | MAPRIT

Jest jednak sposób na to, aby uniknąć nieporozumień w kontakcie z wykonawcą systemu IT, a przynajmniej znacząco ograniczyć ryzyko takiej sytuacji. Wystarczy przekazać w odpowiednio czytelny sposób specyfikację wymagań opisujących funkcjonalność tworzonego systemu. Jednocześnie ważne jest także odpowiednie przygotowanie się do odbioru wykonanego systemu, aby ostateczna wersja systemu była zgodna z zapotrzebowaniem.

System IT opisany przypadkami

Rozwiązaniem, które zapewnia czytelność opisu specyfikacji systemu IT są przypadki użycia czyli tzw. use cases. Przypadek użycia powinien przedstawiać podstawowy przebieg operacji, tzw. szczęśliwą ścieżkę wydarzeń. Opisuje użytkownika, który coś robi, w jakimś celu i uzyskuje określony efekt. Nie jest to związane z konkretnym interfejsem, więc nie powinno odnosić się do projektu graficznego.

Przykład:

  1. System prosi Użytkownika o zalogowanie
  2. Użytkownik podaje swój identyfikator oraz hasło
  3. System stwierdza poprawność danych
  4. Użytkownik zostaje zalogowany do systemu.

Prawda, że taki opis jest prosty i czytelny? Oczywiście, aby uzyskać w ten sposób specyfikację systemu IT konieczne jest opisanie w ten sposób wszystkich wymaganych funkcjonalności. Zaletą takiego podejścia jest to, iż na tej podstawie można przeprowadzić testy odbioru gotowego systemu.

Przypadki użycia zmuszają zamawiającego do przemyślenia swojej wizji funkcjonalności systemu. To powoduje, iż wymagania zgłaszane do wykonawcy są bardziej przemyślane, a oczekiwania urealnione.

Życzę Wam, aby dzięki temu sposobowi opisywania specyfikacji Wasze projekty realizowane były sprawniej i bez większych nieporozumień.

Skip to content